Q&A: Od kroužků k maticím

Ferdus s.r.o.

Vymezovací kroužky –⁠ jak na ně? A diskové matice –⁠ povrchová úprava. Právě tato dvojice hádanek nás v říjnu zaměstnala na info@ferdus.cz. A protože se vždy rádi podělíme, napsali jsme odpovědi také sem. Nebojte se a koukněte, je to zadarmo :)

Následují otázky i s odpověďmi, jak byly publikovány v naší facebookové diskusní skupině. Zde najdete rovněž všechny ostatní doposud uveřejněné Q&A.

Otázky a odpovědi ›› 16/10/2022

Q: Po výměně kol registruji vibrace při jízdě. Šrouby se trochu uvolňují či si to nějak sedá a je třeba je opakovaně dotahovat. Možná je to středícími kroužky, které na tom mám již cca 10 let. Možná se to časem nějak vymačká. Na kroužku je vyznačená hodnota průměru 57,1. Máte takové? Auto je Audi A6, r. 2009, 2,0 TDI, 100kW.

A: 1. Každý vymezovací kroužek je definovaný dvěma průměry:
- vnitřním průměrem – náboje,
- vnějším průměrem – disku.
Jedna hodnota 57,1 je pro definici kroužku málo. Musíte zjistit i druhou hodnotu. Pokud není na kroužku napsaná, tak ji musíte přesně změřit posuvným měřidlem.

2. Rozteč otvorů pro připevňovací šrouby musí být shodná jak v náboji, tak v disku. To zajistí výrobce na originálních discích. Pokud nemáte originální disky, rozteč otvorů nemusí být shodná. To pak může způsobit, že po utažení šroubů není disk přesně vystředěný. Pro měření roztečí se používá měřič vzdálenosti otvorů disku. Např. u nás PHG-035, produkt 10.24.

3. Pokud se rozteč v náboji a disku liší do 2 mm, tak se pro vyrovnání použijí tzv. plovoucí šrouby. Správné ale je použití disků, které mají shodné rozteče jako u nábojů kol.

Problém, který popisujete, je pravděpodobně způsobený nestejnou roztečí otvorů v náboji a v disku. To způsobuje vymačkávání vymezovacího kroužku, povolování šroubů a nepřesné centrování disku na náboji.

https://www.ferdus.cz/vybaveni-pneuservisu/stroje-do-pneuservisu/meric-vzdalenosti-otvoru-disku-phg-035.html

//

Otázky a odpovědi ›› 20/10/2022

Q: Mám dotaz k produktu 11.215, disková matice M12x1,5 V 35, Klíč 19 kužel. Jde mi o povrchovou úpravu matek. Matky bych potřeboval na plechové disky na zimní kola, kde budou trpět na posypovou sůl. Pokud by se jednalo o pozink, máte v nabídce i chromovanou úpravu?

A: Matice M12x1,5 V35, Klíč 19 kužel mají povrchovou úpravu tvrdý chrom.

https://www.ferdus.cz/pneuservisni-material/diskove-matice-a-srouby/diskova-matice-m12x1-5-v-35-klic-19-kuzel.html