Vyrobeno v Česku: Pneuservisní opravné materiály FERDUS

Ferdus s.r.o.

Již více než 30 let zavedená značka FERDUS patří mezi nejvýznamnější české producenty a prodejce vybavení pro autoservisní a pneuservisní dílny. V porovnání s ostatní konkurencí je ale navíc jediným výrobcem – montážních past, vosků, opravných záplat, knotů, nýtů, vložek a roztoků.

Portfolio je to vpravdě požehnané, obsahující prakticky všechny materiály a přípravky potřebné pro pneu opravy, přesto se následující řádky pokusí alespoň o stručný průřez.

Odstartovat můžeme pomyslným rodinným stříbrem, montážními pastami. Jejich páteř tvoří trojice MONTI, FERMONT BLUE a FERMONT RED. První představuje univerzální řešení, modrá varianta nabízí hustější konzistenci, červená přidává složky zpomalující zasychání.

Na základní trio navazuje MONTI SEAL s těsnícím účinkem a celou sestavu doplňuje mimořádně kluzná dvojka SLIMGEL a PNEUGEL pro aplikaci do obtížně přístupných míst, například mezi patku a ráfek nízkoprofilových pneumatik.

FERDUS ovšem myslí i na ty, kteří před gelovými pastami dávají přednost raději přece jen tradičnějším voskům. Dostupná jsou 3 a 5 litrová balení ve dvou barevných verzích – červené a černé. Pro obě přitom shodně platí, že jsou vhodné pro celé pneuservisní spektrum, od cyklo až po TRUCK/BUS.

A přesouváme se ke skutečným opravám, zejména průpichům a průrazům. Zde je produktové pole vůbec nejpočetnější, čítající řádově stovky položek. Začněme třeba vulkanizačními roztoky. Typy D a F jsou určeny pro studenou vulkanizaci, sourozenec T se pak využívá při práci s termopresy. Kromě toho jsou ve výrobním programu FERDUS k mání také přípravky A – čistící, B – těsnící a R – ředící.

Máme-li správně zvolený roztok nebo jejich mix, zbývá vybrat opravný materiál odpovídající rozsahu poškození. V případě průpichů budou hrát u duší prim záplaty ZS, u plášťů opravné knoty nebo nýty. Posledně jmenované se potom ještě dále dělí podle pokročilosti zpracování na typy ON, ON s drátkem nebo CONE.

Na průraz ale musí nastoupit podstatně těžší váhy. Těmi jsou opravné vložky. I ony mají poměrně členitou klasifikaci. Ať už podle uspořádání kordů v pneu (radiální, diagonální), podle místa poškození (běhounové, bočnicové, univerzální), podle velikosti kol (osobní, nákladní, traktor) atd.

Tím ovšem výčet zdaleka nekončí. Řada seshora vyjmenovaných produktů se potkává v nejrůznějších opravných sadách, samostatnou kategorii tvoří speciální směsi v návinech, zmíněny nebyly například ventilové podložky a takto by se dalo přebírat ještě hodně dlouho.

Na závěr tak snad lze s čistým svědomím konstatovat, že FERDUS v moravské Chropyni vyrábí skutečně vše, co je pro pneuservis potřeba. A dokáže dnes, stejně jako včera uspokojit požadavky domácího kutila, plně profesionální garáže i velkoobchodu. Provoz se totiž od roku 1990 doposud nezastavil a ani v budoucích letech tomu nebude jinak.