Montážní pasty FERDUS: Rodinné stříbro z Chropyně

Ferdus s.r.o.

Již více než 30 let zavedená značka FERDUS patří mezi nejvýznamnější české producenty a prodejce vybavení pro autoservisní a pneuservisní dílny. V porovnání s ostatní konkurencí je ale navíc jediným výrobcem – montážních past, vosků, opravných záplat, knotů, nýtů, roztoků, vyvažovacích granulátů atd.

A jsou to právě prvně zmíněné montážní pasty, které díky unikátní chráněné receptuře představují pomyslné rodinné stříbro. Dnes si je představíme.

Montážní pasty FERDUS se vyrábí už od roku 1990 a do současnosti urazily ve svém vývoji pořádný kus cesty. Z původní směsi se postupně vyvinulo široké portfolio přípravků, z nichž každý má vlastní specifické vlastnosti, přednosti a použití. Zároveň se ale vždy opírají o společný základ. Jsou vodou ředitelné, zdravotně nezávadné a tím pádem i šetrné k přírodě.

Kterou variantou začít? Určitě univerzální pastou MONTI, kterou lze považovat za nejbližšího pokračovatele prapůvodního odkazu. Přitom z celé sestavy právě ona prošla v poslední době největším progresem. V aktuální generaci z roku 2023 nabízí mimořádně gelovou a krystalicky čistou konzistenci.

Na výše uvedenou prodejní klasiku navazují výrobky FERMONT BLUE a RED. Modrá varianta díky větší hustotě umožňuje snadnější aplikaci s menší spotřebou, červená navíc obsahuje složky zpomalující zasychání. Je tedy vhodná především pro nákladní a nadrozměrná kola, u kterých s rostoucím průměrem roste i čas potřebný k namazání celého obvodu patky.

Zvláštní pozici v produktové paletě zastává MONTI SEAL. Od předchozí trojice sourozenců si bere všechny pozitivní vlastnosti – vysokou kluznost, správně načasované vysychání, lehkou odstranitelnost po použití aj. Kromě toho pasta ale také těsní, což ocení všichni ti, kteří se potkávají s poškozenými patkami.

Celé portfolio pak doplňují přípravky SLIMGEL a PNEUGEL. V obou případech se jedná o mimořádně kluzné látky určené pro nanesení do obtížně přístupných míst, například mezi patku a ráfek nízkoprofilových pneumatik. SLIMGEL je nabízen v malém balení s jednoduchou vstřikovací špičkou, PNEUGEL v klasických obalech s běžným uzávěrem, ze kterých lze pak přípravek přelít do vlastních aplikátorů.

Co zbývá dodat? Snad jen že přípravky MONTI, FERMONT BLUE, FERMONT RED a MONTI SEAL jsou k dispozici v kyblících 1, 3 a 5 litrů, SLIMGEL s objemy 250 a 500 ml padne do ruky jako ulitý a PNEUGEL lze zakoupit v litrovém provedení nebo 5 l kanystru.

Poslední mohykáni staré pneuservisní školy možná stále nedají dopustit na tradiční vosky, technologicky, ekonomicky i ekologicky jsou ale gelové montážní pasty už v generačním vývoji dávno jinde. Šetří peněženku i čas a přechod na ně je pouhou otázkou zvyku.