Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.

Více informací

Opravy průpichů: Nýty vs. knoty

Ferdus s.r.o.

Co je u pneumatiky průpich, průraz, rychlostní index, co je dovoleno při opravě pneumatiky? Dost neznámé termíny, a přitom spolu souvisí. Opraváři nejspíše vědí, ale u řidičů je povědomí mnohem menší. Není se co divit, běžně se o tom nepíše. A poslední norma, která problematiku vysvětlovala, je ČSN 631912 z roku 1981.

Co je průpich?

Průpich je malé poškození pláště v oblasti běhounu, při kterém není poškozena nosná kostra pláště. U osobních pneumatik s rychlostním indexem T, H, V může mít průpich maximální průměr 6 mm, u vyšší rychlostní kategorie, například ZR, W, pouze průměr 3 mm. U nákladních plášťů může mít poškození průpichem maximální průměr 10 mm a také nesmí být poškozená nosná struktura kostry. Průpichy je dovoleno opravovat pomocí opravných nýtů (hříbků), nebo pomocí opravných knotů. Větší poškození pláště, při kterém dojde k poškození kostry, je hodnoceno jako průraz a při opravě musí být použity opravné vložky s vnitřní nosnou strukturou s kordovými nitěmi.

Nýty nebo knoty?

Podívejme se nejdříve na opravné nýty. Jejich výhodou je, že na vnitřní ploše pláště překryjí svým kloboukem velkou plochu a spolehlivě utěsní i průpichy s velkým sklonem, nebo průpichy způsobené tupým předmětem. Nevýhodou je nutnost demontáže pláště z disku, čímž je tento způsob více vázaný na provedení v pneuservisu. Při opravě nýtem je důležité zbytečně nezvětšovat otvor pro protažení dříku. To proto, aby byl defekt spolehlivě utěsněný z venkovní strany proti pronikání vody do kostry pláště. Taky je důležité, aby byl na závěr opravy klobouk přetřený butylovým těsnícím roztokem – např. Ferdus B.

A knoty? Výhodou tohoto způsobu je rychlost provedení, neboť kolo s defektem není nutné demontovat. V některých případech ale není oprava knotem úspěšná. To tehdy, jestliže je průpich se sklonem větším než 45°, nebo když byl průpich způsobem tupým předmětem a povrch na vnitřní straně je potrhaný. Při opravě knotem je důležité nezvětšovat otvor defektu, pouze z něj čistící jehlou odstranit nečistoty. Je důležité, aby byl knot aplikován co největší silou (knot to vydrží) a aby utěsnění knotu v otvoru bylo maximální. Pro utěsnění a snadné klouzání se použije vulkanizační roztok – např. Ferdus F, nebo Ferdus D.

Závěr

Výsledek porovnání je celkem jasný. Nýty představují kvalitnější a spolehlivější řešení, nejsou ovšem ideální pro opravu svépomocí. U knotů musíme sice počítat s určitými kompromisy, práci s nimi ale zvládne v podstatě každý. Opomenout navíc nelze ani finanční nákladnost. Opravné nýty jsou celkem nepřekvapivě dražší variantou, záleží ale také na jejich typu. Cenově nejdostupnější jsou provedení s gumovou stopkou, naopak nejdražší s plechovým konusem. Zlatou střední cestu zastupují nýty s drátovým aplikátorem.

+420 577 103 566